Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?
Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?
Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?
Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.
НСД: впровадження нових механізмів роботи ДПС
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Для успішної реалізації імплементованих дій Плану дій BEPS (а в подальшому – також правила GAAR, підрозділ 4.3.3(b)(ii) «Впровадження правил, спрямованих на боротьбу з ухиленням від сплати податків») необхідно забезпечити ефективний обмін податковою інформацією за спеціальними запитами з іноземними компетентними органами, оскільки такий обмін є одним із важливих (а іноді єдиним) формуванням доказової бази при здійсненні податкового контролю в галузі міжнародного оподаткування (контроль за трансфертним ціноутворенням, виплат пасивних доходів, діяльність нерезидентів, КІК тощо).
Застосовування сучасних технологій сприятиме вирішенню таких завдань:
- вдосконалення ризик-орієнтованих підходів (запровадження принципів рівності та справедливості оподаткування);
- оптимізація процесів обміну податковою інформацією з іноземними компетентними органами (підготовка, надсилання, отримання);
- забезпечення накопичення та структурування інформації з питань обміну податковою інформацією з метою уникнення дублювання їх повторного ініціювання та направлення до іноземних компетентних органів протягом встановленого (у тому числі міжнародними договорами) терміну зберігання;
- оперативний пошук та використання інформації структурними підрозділами ДПС відповідно до функціональних повноважень;
- прискорення отримання запитуваної інформації від іноземних компетентних органів;
- забезпечення взаємозв’язку системи обліку обміну з ІКС ДПС (інформаційні бази даних) щодо реєстраційних даних резидента, періоди запитуваної інформації (операція, що досліджується може бути триваючою);
- оперативне реагування на отримані запити від іноземних компетентних органів;
- комп’ютерний (автоматизований) переклад (запит/відповідь);
- підтвердження або спростування ризиків щодо дотримання платниками податків вимог чинного законодавства;
- формування повної, якісної та об’єктивної доказової бази при здійсненні заходів контролю і, як наслідок, зменшення судових спорів;
- створення аналітичних матеріалів (довідка, діаграма, графік, таблиця тощо) для формування висновків щодо ефективності обміну в розрізі країн, тематики, ризиків, платників податків, ініціаторів запитів, виконавців відповідей на запити, що надійшли від іноземних компетентних органів тощо.
Впровадження нових механізмів роботи ДПС, що ґрунтуються на більш широкому використанні технологій, обміну інформацією за стандартом Автоматичного обміну інформацією (AEOI), застосуванням автоматизованого ризик-орієнтованого підходу, автоматизація процесу обміну інформацією з іноземними компетентними органами забезпечать ефективне та комплексне протистояння розмиванню податкової бази й виведенню прибутку з-під оподаткування, підвищення рівня податкового контролю, збільшення бази оподаткування та унеможливлення застосування схем мінімізації податкових зобов’язань, зростання доходів бюджету, затвердження принципів рівності та справедливості оподаткування (враховуючи існуючі сучасні міжнародні практики).
Змінили прізвище або місце проживання – повідомте податкову!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що у разі зміни даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків, необхідно подати заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР (далі – Заява за ф. № 5ДР) (додаток 12 до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (із змінами)) та документ, що посвідчує особу (після пред’явлення повертається) до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання або до будь-якого контролюючого органу.
Для заповнення Заяви за ф. № 5ДР використовуються дані паспорта та інших документів, які підтверджують зміни таких даних.
Для підтвердження інформації про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особа подає один з таких документів та їх копії:
- витяг з реєстру територіальної громади;
- паспорт, виготовлений у формі книжечки;
- тимчасове посвідчення громадянина України;
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Внесення змін до облікових даних платника податків та виготовлення реєстраційного номера облікової картки платника податків здійснюється протягом трьох робочих днів з наступного дня після дня подання фізичною особою Заяви за ф. № 5ДР.
Картка платника податків, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків видається за умови пред’явлення контролюючому органу паспорта.
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) інформує.
Для допомоги платникам податків – фізичним особам при складанні податкової звітності Державна податкова служба України розробила відеоролик «Предзаповнення декларації про майновий стан і доходи за даними інформаційних баз ДПС та подання її до контролюючого органу».
Відеоролик містить покрокову інструкцію щодо порядку заповнення декларації при використанні електронного сервісу в електронному кабінеті у розділі «ЕК для громадян».
Нагадуємо, що до форми податкової декларації про майновий стан і доходи внесено зміни відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 28 серпня 2023 року № 467 «Про внесення змін до наказу «Про затвердження Змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2023 за № 1817/40873.
Переглянути відеоролик можна тут: https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/10954.html
Мінімальна заробітна плата – соціальна гарантія для найманого працівника
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01.01.2025 набрав чинності Закон України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі – Закон № 4059).
Законом № 4059 передбачено основні соціальні показники і мінімуми.
Нагадуємо, що мінімальна заробітна плата (МЗП) – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинних розмірах. Згідно зі статтею 3 прим.1 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП.
Відповідно до статті 8 Закону № 4059 з 01.01.2025 розмір МЗП у місячному розмірі становитиме 8000 грн, у погодинному розмірі – 48 гривень.
Роботодавці зобов’язані пам’ятати, що МЗП – це соціальна гарантія для найманого працівника і виплачувати заробітну плату необхідно не нижче встановленого законодавством рівня.
Система управління ризиком дотримання податкового законодавства: переваги
Запровадження системи управління ризиком дотримання податкового законодавства дасть змогу:
- допомогти платникам податків уникнути найбільш поширених помилок під час заповнення податкової звітності, сплати податків у майбутньому тощо;
- максимально спростити подання податкової звітності й сплату податків;
- мінімізувати ризики недотримання платниками вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;
- запровадити механізм комплаєнсу від державної реєстрації платника податків до системи відслідковування ризиків у ДПС і як кінцевий результат – сплата податків і зборів до бюджетів усіх рівнів;
- забезпечити належне надходження доходів і зборів, контроль за справлянням яких закріплено за ДПС, мінімізувати недонадходження доходів і зборів відповідно до ідентифікованих податкових ризиків.
Що є джерелами погашення податкового боргу?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених ПКУ, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 87.3 ст. 87 ПКУ визначено перелік майна та коштів, які не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків.
У разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків (абзац перший п. 87.5 ст. 87 ПКУ).
Відповідно до п. 87.6 ст. 87 ПКУ у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов’язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов’язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з ПКУ.
З 25 березня запроваджені новації щодо акцизного податку на тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах
З 25 березня 2025 року набув чинності Закон України від 04.12.2024 № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115). Він опублікований у газеті «Голос України» від 25.03.2025 № 58.
Законом внесено зміни до:
- Податкового кодексу України;
- Закону України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закону № 3817).
Основні зміни до Податкового кодексу України
1. Регулювання роздрібної ціни підакцизних товарів:
при встановленні максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби;
при роздрібному продажу - роздрібна ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставки акцизного податку помножене на 1,45.
2. Введення нового терміну «пиво безалкогольне»:
визначається як пінистий напій з вмістом спирту 0,5 % об. або менше;
відноситься до товарної позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД.
3. Особливості застосування валютних курсів:
- для тютюнових виробів використовується офіційний курс Національного банку України на 0 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється:
придбання марок акцизного податку (до 1 січня 2026 року);
формування унікального ідентифікатора (з 1 січня 2026 року);
реалізація тютюнових виробів вироблених на митній території України, або подання митної декларації;
нарахування зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини та тютюнових відходів.
4. Зменшення розміру сукупних втрат та відходів:
зниження з 10 % до 5 % для виробництва ферментованої тютюнової сировини.
5. Ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну:
встановлюються в одиницях виміру євро.
6. Щорічне підвищення ставок акцизного податку:
починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115 до 31.12.2027, ставки акцизного податку поступово підвищуватимуться.
7. Перерахунок ставок акцизного податку:
при визначенні сум податку, що сплачуються до бюджету виробниками та імпортерами.
8. Послаблення антифорстолінгових обмежень:
тимчасово, на період дії воєнного стану, збільшено середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку до 120 % (раніше було 115 %) до підвищення ставок акцизного податку.
Основні зміни до Закону № 3817
1. Розширення переліку обладнання:
додано машини для виробництва фільтрів для сигарет, сигаретних гільз.
2. Запровадження нових штрафів:
оптова торгівля алкоголем за цінами, нижчими за встановлені мінімальні;
відсутність відеоспостереження на підприємствах з виробництва тютюнових виробів;
роздрібна торгівля підакцизними товарами за цінами, нижчими за встановлені.
Комунікаційна податкова платформа: на онлайн зустрічі податківці Дніпропетровщини надали роз’яснення ФОПу про порядок отримання витягу з Реєстру платників ПДВ
За зверненням фізичної особи – підприємця (ФОП) на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) фахівцями податкової служби регіону в онлайн форматі проведена зустріч за участі заступника начальника ГУ ДПС Федора Терханова.
ФОПа цікавив детальний алгоритм отримання витягу з Реєстру платників ПДВ (Витяг).
Податківці зазначили, що для отримання Витягу суб’єкту господарювання (СГ), у першу чергу, необхідно надати до контролюючого органу за основним місцем обліку Запит про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість за формою № 1-ЗВР (Запит). Запит за рішенням СГ подається особисто платником або його представником, надсилається поштою чи в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.
У Запиті ФОП повинен обов’язково зазначити спосіб отримання Витягу, а саме: поштою, безпосередньо у контролюючому органі або в електронній формі.
Витяг містить відомості з Реєстру платників ПДВ, які є актуальними на дату його формування, та надається СГ безоплатно впродовж 2-х робочих днів від дня надходження Запиту.
Фахівці податкової служби акцентували, що Витяг видається (направляється) платнику ПДВ у такому порядку:
1) якщо ФОПом обрано спосіб отримання Витягу поштою, то він надсилається за місцем проживання платника ПДВ з повідомленням про вручення;
2) якщо обрано спосіб отримання Витягу безпосередньо у контролюючому органі, то його може отримати ФОП у податковому органі. Особа, яка отримує Витяг, має пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу (ФОПа або його представника);
3) якщо СГ обрано спосіб отримання Витягу в електронному вигляді, то такий Витяг надсилається контролюючим органом на адресу електронної пошти платника ПДВ або в його Електронний кабінет.
Витяг діє до внесення змін до Реєстру платників ПДВ.
Під час зустрічі ФОПу нагадали про електронні сервіси ДПС України, інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини, а також номери телефонів «гарячих ліній», що працюють у податковій Дніпропетровського регіону, за якими можна отримати консультації.
Відкритий діалог засобами комунікаційної податкової платформи ГУ ДПС з представниками бізнесу триває!
У податковій Дніпропетровщини провели зустріч з представниками будівельної галузі з питань мінімізації ризиків зупинення реєстрації податкових накладних у рамках роботи консультаційного центру
Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) за участі заступника начальника ГУ ДПС Максима Яіцького провели робочу зустріч із платниками податку на додану вартість (ПДВ), під час якої роз’яснили актуальні питання щодо причин блокування податкових накладних та підстав віднесення платників до переліку ризикових.
Серед учасників – суб’єкти господарювання, які займаються виробництвом дерев`яних будiвельних конструкцiй i столярних виробiв, здійснюють покрiвельні роботи, надають послуги оренди власного чи орендованого нерухомого майна.
Захід відбувся у рамках інформаційно-роз’яснювальної роботи на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ГУ ДПС (консультаційний центр), спрямованої на підтримку сумлінних платників податків та підвищення рівня податкової обізнаності.
Під час спілкування фахівці податкової служби детально розповіли про критерії, за якими здійснюється моніторинг податкових накладних (ПН), пояснили основні причини їхнього блокування та надали практичні поради для бізнесу.
Особливу увагу приділили питанням правильного оформлення документів, подання пояснень у разі зупинення реєстрації ПН, а також порадам щодо ведення господарської діяльності, що допоможуть підприємствам уникнути включення їх до переліку ризикових платників.
Фахівці податкової служби зупинились на ключових аспектах, що впливають на прийняття рішень комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Під час обговорення докладно роз’яснили учасникам алгоритм роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків:
- критерії ризиковості;
- ознаки безумовної реєстрації;
- показники, за якими визначається позитивна податкова історія платника ПДВ;
- основні причини зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Учасники зустрічі також отримати фахові роз’яснення з питань щодо конкретних ситуацій, пов’язаних із зупиненням реєстрації ПН.
Податківці наголосили на готовності до відкритого діалогу та подальшої співпраці для мінімізації ризиків зупиненням реєстрації зупиненням реєстрації податкових накладних.
Прозорість податкових процедур сприяє розвитку бізнесу та зміцненню довіри між податковою службою та бізнесом.
Консультаційний центр: під час зустрічі платнику розробили дорожню карту для виключення його з переліку ризикових
У консультаційному центрі з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Консультаційний центр) відбулася зустріч фахівців Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) із платником податків Дніпровського району. Обговорення ініціював сам платник, оскільки у нього виникли питання щодо процедури виведення з переліку ризикових.
На зустрічі розглянули проблемні питання в діяльності підприємства, що стали причиною віднесення платника до переліку ризикових.
Зокрема, детально зупинилася на основних вимогах щодо правильності та необхідності формування пакету документів для Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості.
З урахуванням галузевої специфіки діяльності підприємства звернули увагу на необхідність відображення у Повідомленні про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність, за формою № 20-ОПП усіх наявних об’єктів оподаткування.
З метою надання фахової інформаційної підтримки у питанні виключення з переліку ризикових, платнику розроблено дорожню карту щодо необхідних дій для виходу його з ризикової категорії.
Податківці нагадали суб’єкту господарювання про алгоритм роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР), ознаки безумовної реєстрації, показники позитивної податкової історії та критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
Під час зустрічі фахівці податкової надали вичерпні відповіді на запитання платника ПДВ.
Консультації з питань роботи СМКОР, алгоритмів подання повідомлень до податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрації яких призупинено, таблиць даних платника податку на додану вартість, виключення з переліку ризикових платників можна отримати за телефонами Консультаційного центру ГУ ДПС:
(056) 3743109, (098) 2278766, (066) 9821913.
Консультаційний центр – підтримка та надійний помічник для кожного платника податку!
Механізм сплати платежів з використанням єдиного рахунку
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунка подається платником в електронній формі через електронний кабінет у порядку, встановленому статтею 421 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Платник має право повідомити про використання або про відмову від використання єдиного рахунка один раз протягом календарного року.
Якщо платник - юридична особа має відокремлені підрозділи, то повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунка подається такою юридичною особою за кожним відокремленим підрозділом.
Використання єдиного рахунка платником розпочинається з робочого дня, що настає за днем подання ним повідомлення про використання єдиного рахунка.
У разі відмови платника від використання єдиного рахунка таке використання припиняється починаючи з 1 січня наступного календарного року на підставі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунка.
Після подання повідомлення про використання платник в електронному кабінеті отримує підтвердження про включення такого платника до реєстру платників єдиного рахунку та реквізити єдиного рахунку для сплати податків.
Єдиний рахунок не може використовуватися платником для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податку на додану вартість, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.
Під час використання платником єдиного рахунка для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, відповідно до пункту 351.3 статті 351 ПКУ платник не має права сплачувати такі кошти на інші рахунки, відкриті Казначейством для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.
Кошти, які сплачені на інші рахунки у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, вважаються помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягають поверненню у порядку, визначеному статтею 43 ПКУ.
Чи підлягає оподаткуванню військовим збором дохід, виплачений суб’єктом господарювання фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що під час виплати суб’єктами господарювання – податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, військовий збір у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 5 відс. від сукупного чистого доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в термін передбачений для сплати податку на доходи фізичних осіб.
Однак, у разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, відносини за яким встановлено трудовими відносинами, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця суб’єкт господарювання – податковий агент зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 5 відсотків.
Хто подає повідомлення за формою № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування відокремлених підрозділів юридичної особи?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Оскільки платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю, орендної плати за земельну ділянку є суб’єкт господарювання (фізична особа та юридична особа), яка повідомляє про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність, щодо рухомого, нерухомого майна та земельних ділянок шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП таким платником податків – суб’єктом господарювання.
Відокремлений підрозділ юридичної особи (філія, представництво) зобов’язаний стати на облік у контролюючих органах, повідомляти про всі об’єкти оподаткування, що знаходяться на його балансі, шляхом подання до контролюючого органу повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, крім об’єктів оподаткування, де платником податку визначений суб’єкт господарювання (юридична особа, якою створені такі відокремлені підрозділи, філії, представництва), інформація про які подана таким суб’єктом господарювання.
Рентна плата за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України: загальний фонд держбюджету отримав від платників Дніпропетровщини 219,6 тис. гривень
Упродовж двох місяців 2025 року до загального фонду державного бюджету платники Дніпропетровської області за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України спрямували 219,6 тис. грн рентної плати.
Звертаємо увагу, що суб’єкти господарювання, які отримали відомості з реєстру присвоєнь радіочастот загальних користувачів, в яких вказані статуси: «задіяне присвоєння радіочастоти» та/або «заплановане присвоєння радіочастоти», «заявлене присвоєння радіочастоти», є платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з дати присвоєння статусу радіочастоти – «задіяне присвоєння радіочастоти», та враховуючи п.п. 254.5.4 п. 254.5 ст. 254 Податкового кодексу України, подають до органів ДПС копії відомостей з реєстру присвоєнь радіочастот загальних користувачів у місячний строк після присвоєння статусу радіочастоти – «задіяне присвоєння радіочастоти».
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
Деякі фізичні особи – платники податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зобов’язані самостійно розрахувати та сплатити ПДФО і військовий збір, подавши податкову декларацію про майновий стан і доходи (Декларація) за 2024 рік. Це передбачено Податковим кодексом України.
Подати Декларацію можна у різні способи і платник може обрати зручний для себе:
- особисто або уповноваженою особою;
- поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;
- в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Акцентуємо увагу, що це найбільш зручна форма. Для цього потрібно лише мати кваліфікований електронний підпис (електронний ключ) та доступ до мережі «Інтернет».
Декларація подається через:
- Електронний кабінет (https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/podatok-na-dohodi-fizichnih-osib/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan/774470.html);
- або мобільний застосунок «Моя податкова» (https://tax.gov.ua/mobilniy-zastosunok-moya-podatkova/videomateriali/10156.html).
Нагадуємо, що сервіси ДПС дозволяють частково автоматично заповнювати Декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, які є у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податку, та відомостей про об’єкти нерухомого чи рухомого майна. Це значно спрощує процес.
Про терміни подання Декларації – за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/865606.html.
Не відкладайте подання Декларації на останній день! Вчасно задекларуйте отримані у минулому році доходи!
Боротьба з «конвертами» та мінімізацією доходів: податківці Дніпропетровщини здійснюють системну роботу з легалізації ринку праці
Легалізація заробітної плати та погашення заборгованості з її виплати – надважливе завдання податкових органів
Адже зарплати у «конвертах», заниження офіційних доходів та порушення мінімальних гарантій оплати праці не лише підривають соціальний захист працівників, а й завдають значних збитків державному бюджету. Під час викликів сьогодення ця проблема набуває особливої гостроти.
Задача податкової служби – не просто покарати порушників, а створити умови, за яких легальна зарплата стане вигідною і для роботодавців, і для працівників.
Для цього фахівці податкової служби разом з органами Держпраці та місцевого самоврядування проводять роз’яснювальну роботу, націлену на легалізацію ринку праці.
Адже тіньові зарплати – це не лише втрати для держави, а й пастка для самих працівників
Без офіційних внесків до Пенсійного фонду громадяни втрачають страховий стаж, а отже, у майбутньому отримуватимуть мізерні пенсії. Працівники мають усвідомити, що «конверт» – це тимчасова вигода, яка обертається довгостроковими проблемами: відсутність щорічної відпустки з її оплатою та відсутність допомоги по безробіттю, незахищеність у разі нещасних випадків на виробництві тощо.
Нажаль відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам трудового законодавства. Погоджуючись на роботу, яка офіційно не оформлена або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства, працівники повинні розуміти про втрату соціальних гарантій.
Офіційне працевлаштування найманих працівників – це обов’язок роботодавця
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та поданого повідомлення про прийняття працівника на роботу.
З моменту підписання трудового договору найманий працівник – це працівник, який має трудові права й соціальні гарантії
І це:
- гідні та безпечні умови праці;
- нормований робочий час;
- оплачувані та неоплачувані відпустки;
- регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної;
- можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію;
- захист від незаконного звільнення;
- страхові виплати в разі непрацездатності;
- пільги для неповнолітніх;
- додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми;
- захист прав тощо.
Співпраця з Південно-Східним Міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці (Держпраця)
На виконання Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму на 2024 рік, запобігання використання незадекларованої праці і підвищення ефективності щодо зниження її рівня та з метою відпрацювання суб’єктів господарювання (СГ), які використовують працю найманих працівників без належного оформлення, ГУ ДПС співпрацює з Південно-Східним Міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці. Проводяться спільні заходи, організовано обмін інформацією щодо встановлених фактів неоформлених працівників.
Так, протягом січня – лютого 2025 року у ході проведення фактичних перевірок (42 перевірки) з питань дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) встановлено 16 фактів порушень законодавства у частині оформлення трудових відносин.
Під час перевірок або одразу після їх закінчення оформлено трудові відносини з 176 найманими працівниками.
Фактичні перевірки – один із інструментів виявлення порушень трудового законодавства
Питання виконання СГ Кодексу законів про працю України та інших законодавчих актів щодо працевлаштування найманих осіб досліджується при кожній фактичній перевірці.
У разі встановлення при проведенні перевірок фактів неоформлення трудових відносин з найманими працівниками, неподання повідомлення про прийняття працівника на роботу, матеріали перевірок надсилаються до Держпраці для прийняття відповідних заходів.
Перед фактичною перевіркою працівниками ГУ ДПС проводиться аналіз господарської діяльності СГ з наявними ризиками використання праці робітників без належного оформлення.
А саме:
- кількість господарських об’єктів та вид об’єкту;
- кількість зареєстрованих РРО/програмних РРО;
- кількість офіційно працевлаштованих працівників.
До початку проведення фактичної перевірки проводиться контрольна розрахункова операція, яка дозволяє встановити факти проведення розрахункових операцій без застосування належним чином зареєстрованих РРО або програмних РРО, а також факти офіційного працевлаштування або неоформлення трудових відносин з працівником.
Під час проведених у січні – лютому 2025 року підрозділом управління податкового аудиту ГУ ДПС 10 фактичних перевірок встановлено факти неоформлення належним чином 16 осіб, у т. ч. до роботи допущено 6 осіб, по яких до ДПС несвоєчасно подані повідомлення про прийняття на роботу.
Наприклад, у ході фактичної перевірки у лютому 2025 року супермаркету у смт Солоне встановлено 4 випадки неоформлення трудових відносин з найманими працівниками.
У ході проведення у 2025 році 34 фактичних перевірок СГ додатково працевлаштовано 176 працівників.
Під час проведення фактичних перевірок у січні 2025 року найбільше працевлаштовано СГ у м. Дніпро працівників:
- у мережі супермаркетів – 48 осіб;
- у мережі магазинів з продажу побутової техніки Apple – 36 осіб;
- зернопереробного підприємства – 15 працівників.
Легалізація ринку праці потребує системної роботи і комплексного підходу
У кейсі роботи податкових органів такі інструменти:
Інформаційні кампанії.
Кожен працівник має знати, що «біла» зарплата – це його захист, а кожен роботодавець розуміти, що легалізація – це інвестиція в стабільність бізнесу.
Посилення контролю.
Аналіз звітності компаній, де працівники «офіційно» отримують «мінімалку» дозволяє бачити, де цифри не збігаються з ринковими реаліями.
Довідково: Торік за результатами проведеної роботи у напрямку підвищення заробітної плати найманим працівникам (не менше законодавчо встановленого рівня) додатково до бюджетів надійшло понад 198 млн гривень.
Руслан Кравченко розповів про результати ДПС у боротьбі з тінню на ринку електроніки, тютюну та громадського харчування
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко зустрівся з представниками Американської торговельної палати в Україні та її деякими членами. Це 11 компаній з різних сфер.
Ключове питання – тіньові ринки в окремих секторах економіки: побутова електроніка, електронна комерція, тютюнові вироби, громадське харчування, фіксований інтернет.
«Маємо спільне бачення щодо боротьби з «тінню». Бо це не лише про чесну конкуренцію та однакові умови роботи для всіх. Йдеться про захист інтересів споживачів та надходження до державного бюджету. Розповів, що податкова вже зробила з початку року для боротьби з «тінню», – сказав Руслан Кравченко.
Що стосується ринку побутової електроніки.
ДПС з початку року провела понад 800 заходів податкового контролю у низці відомих мереж, які торгують електронікою відомих брендів. Ще 200 – у процесі, більша частина із них — із хронометражем виторгів. За їх результатами вже застосовано штрафні санкції на 90,5 млн гривень.
«Виявляємо схеми, які мають ознаки ухилення від сплати ПДВ. Документи передано до правоохоронних органів», – додав Голова ДПС.
Руслан Кравченко також додав, що у січні – лютому цього року підрозділи контролю за підакцизними товарами провели майже 2,3 тис. перевірок у сфері виробництва та обігу тютюнових виробів. Виявили порушення законодавства, фінансові санкції склали 30,77 млн гривень.
Крім того, за результатами перевірок припинено дію 312 ліцензій, із них 167 за фактом відсутності за місцем провадження діяльності. У взаємодії з правоохоронцями з нелегального обігу вилучили тютюнові вироби на суму 3,77 млн гривень.
Виявлено чимало порушень у сфері громадського харчування, зокрема, порядку розрахунків, обліку товарних запасів, неоформлену найману працю.
Цього року вже провели майже 1 000 перевірок, штрафи перевищили 13 млн гривень.
«Системне викриття схем – це те, що забезпечує реальну боротьбу з тінню. І завдання ДПС – показати, що правила однакові для всіх», – додав Руслан Кравченко.
Якщо ви отримали державну допомогу «Національний кешбек» або «Зимова підтримка», важливо знати про особливості їх оподаткування.
Що це за виплати?
Це кошти виплачені в межах реалізації експериментальних проєктів в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні» (Постанова КМУ № 952) для підтримки внутрішнього попиту на українські товари та послуги.
Чи потрібно платити податки?
Ні, ці виплати не оподатковуються:
Не включаються до загального оподатковуваного доходу (ст. 165 Податкового кодексу України).
Не обкладаються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Чи потрібно подавати декларацію?
Якщо у вас немає інших доходів, які підлягають декларуванню, податкову декларацію про майновий стан і доходи подавати не потрібно.
Звертаємо увагу публічних службовців, які зобов’язані подати «Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», що отримані кошти від програм «Національний кешбек» та/або «Зимова підтримка» потрібно задекларувати.
Як це зробити читайте на сайті НАЗК:
https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/hiii-dohody-u-tomu-chysli-podarunky/#post6390
https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/hiii-dohody-u-tomu-chysli-podarunky/#post6391
З початку 2025 року кількість заблокованих податкових накладних скоротилася майже вдвічі. Якщо на початку січня цей показник сягав 0,76 %, то в середині березня він становить 0,39 %. На початку року з блокуванням зіткнувся кожний шостий підприємець, тепер – кожний восьмий. Водночас список ризикових підприємств з початку 2025 року скоротився майже на 10 тис.
Про це в колонці у виданні «Економічна правда» розповів Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко.
Він зазначив, що ДПС з початку року впроваджує комплексний підхід для вирішення питання зупинення податкових накладних та виведення підприємств з категорії ризикових. Крім того, відбувається системна комунікація з бізнесом.
Руслан Кравченко нагадав, що ДПС уже ініціювала зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Свої пропозиції змін до постанови Уряду №1165 податківці передали до Мінфіну.
Серед запропонованих новацій:
- збільшені ліміти для ознаки безумовної реєстрації накладних за обсягом постачання в поточному календарному місяці;
- спрощені ознаки безумовної реєстрації податкових накладних за експортними операціями для підприємств, які працюють на територіях із загрозою боїв, але де активних боїв наразі немає;
- після виключення платників з переліку ризикових автоматична реєстрація податкових накладних, якщо компанія має позитивну податкову історію та виконуються інші визначені умови;
- удосконалений механізм автоматичного врахування таблиць даних платника – зниження потреби подавати документи для врахування таблиці;
- зміни окремих показників позитивної податкової історії – більше підприємств зможуть скористатися такими показниками;
- змінений критерій ризиковості операцій щодо подання розрахунків коригування податкових зобов’язань при поверненні товару від неплатника податку на додану вартість.
За прогнозами Голови ДПС, запропоновані зміни скоротять кількість заблокованих накладних.
Також ДПС конкретизувала перелік підстав для розгляду питання віднесення платника до ризикових. Державна податкова служба оновила довідник кодів податкової інформації. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості платника податку.
За словами Руслана Кравченка, вже готові і пропозиції щодо вдосконалення організації роботи СМКОР: зміна в порядку взаємодії між структурними підрозділами ДПС усіх рівнів і комісіями територіального та центрального рівнів. Це передбачено в порядку зупинення, затвердженому постановою № 1165.
«Ефективна робота СМКОР пов'язана з наповненням бюджету і є одним з оперативних інструментів, який запобігає схемам та ухиленню від сплати податків. Це підвищує податкові надходження та сприяє наповненню бюджету. Наприклад, у січні – лютому ДПС перевиконала встановлені показники надходжень на 22 млрд грн (+16,5 % до плану). Позитивну динаміку двох місяців плануємо зберегти і в березні», – наголосив Руслан Кравченко.
Для полегшення користування особам з порушенням зору оновлено вебсайт Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС (https://ca.tax.gov.ua).
Відтепер користувачі можуть налаштовувати відображення контенту відповідно до своїх потреб, що робить взаємодію з ресурсом комфортнішою та доступнішою.
Які налаштування передбачені:
- вибір кольору сторінки (кольорова або сіра);
- зменшення/збільшення:
відступів між буквами,
розміру шрифту;
- можливість використання:
великого курсору,
лінії для читання.
ДПС продовжує працювати над реалізацією Національної стратегії із створення безбарʼєрного простору в Україні, вдосконалювати сервіси, щоб кожен клієнт відчував зручність і підтримку.
Дотримання платниками вимог заповнення обов’язкових реквізитів платіжної інструкції під час сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01 грудня 2023 року надавачами платіжних послуг впроваджено використання платниками виключно структурованого формату реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції, згідно з міжнародним стандартом, що спрощує для платників механізм сплати податків.
Відповідно до вимог пункту 37 розділу ІІ Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою Постановою Правління НБУ від 29.07.2022 року № 163 платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, повинна містити обов'язкові реквізити, зокрема «Код платника».
Пунктом 40 розділу ІІ Інструкції НБУ № 163 визначено, що у випадках, передбачених законодавством, коли платник ініціює платіжну операцію за фактичного платника, заповнюється реквізит «Код фактичного платника».
Порядок заповнення під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення затвердженого наказом від 22.03.2023 № 148.
У Порядку № 148 наведено приклади заповнення реквізиту «Призначення платежу», зокрема поля «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису».
Сплата податків та єдиного внеску оформлюються за кожним напрямом сплати та кожним кодом виду сплати окремою платіжною інструкцією.
Також звертаємо увагу, що згідно пункту 38.2. статті 38 ПКУ, сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, – податковим агентом, або представником платника податку.
Отже, платники під час сплати податків та єдиного внеску повинні дотримуватися наступних правил заповнення обов’язкових реквізитів платіжної інструкції.
1 При безготівкових розрахунках платників з бюджетами та фондом соціального страхування від власного імені.
Юридичні особи, ФОП та громадяни заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у т.ч. реквізит «Код платника» (податковий номер юридичної особи – ЄДРПОУ, РНОКПП ФОП та громадянина) та реквізит «Призначення платежу».
2. При безготівкових розрахунках платників з бюджетами та фондом соціального страхування за відокремлені підрозділи (філії).
Юридичні особи (головні підприємства) у випадках, передбачених ПКУ, заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у т.ч.:
реквізит «Код платника» (податковий номер головного підприємства);
реквізит «Код фактичного платника» (податковий номер філії);
реквізит «Призначення платежу».
3. При готівкових розрахунках платники під час сплати податків та єдиного внеску за допомогою технічного пристрою (банківський автомат, платіжний термінал) та через каси надавачів платіжних послуг заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у т.ч. реквізит «Код фактичного платника» (податковий номер платника податків) та реквізит «Призначення платежу». При цьому реквізит «Код платника» містить код надавача платіжних послуг, з використанням технічного пристрою якого або через каси якого проводиться готівковий розрахунок.
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
Якщо громадянин України отримував дохід за межами України, важливо пам’ятати про свої податкові зобов’язання: необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (Декларація).
Які податки необхідно сплатити?
Будь-який дохід, отриманий за кордоном, підлягає оподаткуванню в Україні. Він оподатковується за ставками:
- 18 % – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- 1,5 % – військовий збір (але тільки для доходів, отриманих до 1 січня 2025 року).
Якщо дохід був отриманий в іноземній валюті, то сума перераховуються в гривню за офіційним курсом НБУ на день нарахування доходу.
Як уникнути подвійного оподаткування?
Якщо податки вже сплатили за кордоном, то в Україні повторно не доведеться сплачувати ПДФО. Але важливо, щоб ця країна мала з Україною угоду про уникнення подвійного оподаткування.
Що потрібно зробити?
- Отримати довідку з податкової іноземної країни про сплачені податки.
- Легалізувати її у тій країні, в якій були сплачені податки (наприклад, через консульство або органи, до повноважень яких належить легалізація таких документів).
- Важливо! Зараховується сума сплаченого податку за межами України у сумі, що не перевищує суму податку, яку потрібно було б сплатити в Україні.
Тобто:
- якщо за кордоном сплатили податок у розмірі 100 тис. грн, а в Україні визначено до сплати 80 тис. грн, то податок в Україні не сплачується;
- якщо за кордоном сплатили 80 тис. грн, а в Україні підлягає сплаті 100 тис. грн податку, то потрібно буде доплатити тільки різницю – 20 тис. гривень.
Що робити, якщо документів про сплату податків немає?
- Подається заява до української податкової за місцем реєстрації та перенести термін подачі декларації до 31 грудня.
Декларування благодійної допомоги
Якщо ви через російську агресію отримали тимчасовий захист за кордоном, то:
- не потрібно подавати Декларацію та платити податки, якщо ви отримували грошову чи гуманітарну допомогу від іноземних урядів або благодійних фондів.
- потрібно подавати Декларацію, якщо ви мали інші доходи (наприклад, зарплату або прибуток від фрілансу), навіть якщо отримували благодійну допомогу.
Як подати Декларацію, перебуваючи за кордоном?
- Поштою – надсилайте документи з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до кінцевого терміну подання;
- Електронною поштою – через систему електронного документообігу України.
Детальніше про процес подання Декларацій та важливі терміни можна дізнатися за посиланнями:
Як подати декларацію читайте за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/866521.html.
Про терміни подання декларації: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/865606.html.
Як отримати податкову знижку: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/870381.html.
Повідомлення за ф. № 20-ОПП: особливості заповнення у разі придбання/оренди гаражного боксу
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що у розд. 3 «Відомості про об’єкти оподаткування» Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – Повідомлення за ф. № 20-ОПП, об’єкт оподаткування), дані щодо об’єктів оподаткування заповнюються відповідно до даних правовстановлювальних документів, які є першоджерелом даних щодо об’єктів оподаткування, і актуальні на дату подання цієї заяви.
У графі 7 Повідомлення за ф. № 20-ОПП зазначається назва населеного пункту/району у місті, у графі 8 – тип вулиці (вулиця/бульвар/площа/проспект/провулок/проїзд/узвіз тощо), у графі 9 – назва вулиці, у графі 10 – номер будинку, у графі 11 – доповнення до номера будинку (у разі наявності), у графі 12 – корпус (у разі наявності), у графі 13 – номер квартири, гаражного боксу, машиномісця тощо.
При заповненні граф 7 – 9 Повідомлення за ф. № 20-ОПП, що подається в електронній формі, у спливаючому вікні платник податків обирає необхідні дані з довідника, активуючи відповідне поле. Заповнення даних для граф 10 – 13 здійснюється вручну.
Під час заповнення даних у Повідомлення за ф. № 20-ОПП про гаражний бокс, як про об’єкт оподаткування, у графі 13 розд. 3 «Відомості про об’єкти оподаткування» зазначається номер гаражного боксу, оскільки він є самостійним об’єктом права на нерухоме майно у складі іншого об’єкта та має окремо присвоєну адресу.
Чи має право суб’єкт господарювання використовувати одну печатку на всіх ПРРО, які зареєстровані на кожну окрему господарську одиницю?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що користувачі електронних довірчих послуг зобов’язані, зокрема, забезпечувати конфіденційність та неможливість доступу інших осіб до особистого ключа та невідкладно повідомляти надавача електронних довірчих послуг про підозру або факт компрометації особистого ключа.
Компрометація особистого ключа – будь-яка подія, що призвела або може призвести до несанкціонованого доступу до особистого ключа.
Отже, суб’єкт господарювання має право використовувати одну печатку на всіх програмних реєстраторах розрахункових операцій (далі – ПРРО), які зареєстровані на кожну окрему господарську одиницю, якщо такі ПРРО не потребують задіяння касирів.
У разі, якщо при використанні ПРРО задіяні касири, то для кожного такого ПРРО необхідно створити окрему печатку.
Довідково: Закон України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» із змінами та доповненнями.
На Дніпропетровщині з початку року платники податків отримали в електронному вигляді 25 482 адміністративні послуги
В Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС), станом на 01.03.2024 адміністративні послуги надаються у 17 Центрах обслуговування платників (ЦОП) при ДПІ, мобільному ЦОПі та ГУ ДПС.
Центри обслуговування платників здійснюють сервісне обслуговування платників податків (платників єдиного внеску), зокрема надають адміністративні послуги, виконують інші функції сервісного обслуговування платників незалежно від місця обліку платника податків.
Платники податків можуть отримати широкий спектр послуг: інформаційних, консультативних та адміністративних. ЦОПи надають 91 адміністративну послугу, 61 з яких надається безкоштовно.
Так, протягом січня – лютого 2025 року до ЦОПів Дніпропетровської області надійшло 54 998 звернень у сфері надання адміністративних та інших послуг, що на 2 806 звернень менше у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року. В т.ч. в електронному вигляді надійшло 28 345 звернень, або 51,5 відс. від загальної кількості, та на 3 210 звернень більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
За два місяці поточного року платниками податків отримано 51 968 адміністративних послуг, що на 2 850 послуг менше ніж у відповідний період минулого року. В т. ч. в електронному вигляді суб’єктами звернень отримано 25 482 адміністративні послуги, або 49,0 відс. від загальної кількості отриманих адміністративних послуг, та на 3 237 послуг більше ніжу відповідному періоді 2024 року.
З початку року здійснено 277 виїздів мобільного ЦОПу до територіальних громад Дніпропетровської області для надання адміністративних послуг їх мешканцям, з яких здійснено 87 адресних виїздів до мало мобільної групи населення та 166 – до центрів надання адміністративних послуг(ЦНАП) територіальних громад Дніпропетровщини.
Станом на 01.03.2025 фахівцями, задіяними у роботі мобільного ЦОПу надано 2 170 адміністративних послуг, з яких 178 адміністративних послуг під час адресних виїздів до мало мобільних груп населення та 1 345 інших послуг.
Зокрема, під час роботи мобільного ЦОПу в ЦНАПах територіальних громад Дніпропетровської області до фахівців ГУ ДПС звернулось 3 972 громадянина, які отримали 1 992 адміністративні послуги та 1 278 інших послуг.
Під час роботи мобільного ЦОПу приділялась увага роз’ясненню податкового та іншого законодавства, контроль за яким здійснюють податкові органи, зокрема Деклараційній кампанії 2025, перевагам електронних сервісів ДПС (Електронного кабінету та застосунку ДПС України «Моя податкова») тощо.
Чи буде вважатися безстроковою ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видана до 01.01.2025 терміном на 1 рік?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01.01.2025 набрали чинності окремі норми Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3817), згідно з яким, зокрема, встановлено безстрокову дію всіх ліцензій, що видаються з 01 січня 2025 року.
При цьому ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, які були видані відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) до 01 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному Законом № 3817 (п. 3 розд. ХІІІ Закону № 3817).
До місцевих бюджетів Дніпропетровщини за видобування залізних руд платники спрямували понад 472,0 млн грн рентної плати
Впродовж двох місяців 2025 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області від платників рентної плати за видобування залізних руд надійшло понад 472,0 млн грн, що порівняно з січнем – лютим минулого року на понад 78,4 млн грн, або майже на 20 відсотків.
Інформуємо, що 31.03.2025 – останній день сплати рентної плати, зокрема за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за лютий 2025 року.
Трудовий договір та його роль в регулюванні трудових відносин
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
В умовах ринкової економіки в трудовому праві на перший план виходять договірні методи регулювання праці.
Всі питання, пов'язані з договірним регулюванням трудових відносин, завжди залишаються в полі зору законодавства, а практика укладання трудових договорів свідчить про важливість даного методу регулювання суспільних відносин у сфері застосування праці.
Трудовий договір виступає основною формою реалізації свободи праці, включаючи право на працю для кожного, хто бажає працювати. Разом з тим трудовий договір є тією юридичною формою, яка в максимальній мірі надає можливість роботодавцю для вільного здійснення підбору необхідних йому працівників з урахуванням його власних інтересів і потреб.
Отже, в трудовому договорі відображається, зокрема договірний принцип регулювання трудових відносин, що дозволяє сторонам вільно і добровільно вибирати один одного. У цьому виявляється важлива соціальна та економічна роль трудового договору.
Трудові договори – це юридичні факти, що виступають підставами виникнення правовідносин, зміст яких визначається законодавчими або підзаконними нормами. При цьому, трудовий договір є засобом індивідуального регулювання трудових відносин між роботодавцем та працівником, а умови цього договору повинні відповідати загальним принципам трудового права.
Важливою особливістю сучасного трудового законодавства України є оптимальне поєднання законодавчого і договірного регулювання трудових відносин. Трудовий договір відповідає національним умовам і забезпечує належну безпеку і гнучкість, дозволяючи враховувати реалії ринку праці. Він є способом досягнення згоди між його сторонами. Іншими словами, трудовий договір є засобом гармонізації трудових правовідносин. Оскільки за допомогою трудового договору досягається стабільність трудових правовідносин.
Акцентуємо увагу, що з моменту підписання трудового договору найманий працівник – це працівник, який має трудові права й соціальні гарантії, а саме:
- гідні та безпечні умови праці;
- нормований робочий час;
- оплачувані та неоплачувані відпустки;
- регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної;
- можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію;
- захист від незаконного звільнення;
- страхові виплати в разі непрацездатності;
- пільги для неповнолітніх;
- додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми;
- захист прав тощо.
Наголошуємо, що роботодавцям необхідно переглянути стан оформлення трудових відносин і відповідно до вимог чинного законодавства про працю офіційно укласти з найманими працівниками трудові договори.
Руслан Кравченко на нараді у Харкові: Важливо враховувати специфіку ведення бізнесу в умовах війни
Про системні проблеми, які сьогодні впливають на роботу бізнесу на прифронтових територіях, говорили сьогодні Голова ДПС Руслан Кравченко, представники ДПС, начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов та майже 50 представників бізнесу, бізнес-асоціацій та громадських інституцій Харківщини.
Одне з першочергових питань, яке турбує підприємців, – реалістичний показник рівня сплати податків.
«Працювати в умовах щоденних обстрілів російським агресором — це реальність для бізнесу Харківщини. ДПС вже зараз працює над коригуючими коефіцієнтами, які враховують специфіку ведення бізнесу в умовах бойових дій. Це дозволить зробити середньогалузевий показник більш реалістичним», – підкреслив Руслан Кравченко.
Він також відзначив, що податківці продовжують роботу над вирішенням питання блокування податкових накладних та виведення підприємств з категорії ризикових. Для цього ДПС створила 29 консультаційних центрів, які надають комплексну допомогу бізнесу в цьому питанні.
«На сьогодні вже вивели з категорії ризикових майже 10 тис. субʼєктів, 266 – саме на Харківщині. Кількість заблокованих податкових накладних на середину березня зменшилася до 0,39 %. Вважаю, що є всі підстави для зменшення такого показника до 0,1 – 0,2 %», – наголосив Голова ДПС.
ДПС вже подано до Міністерства фінансів України пропозиції до зміни механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Також оновлено довідник кодів ризиковості платників податків.
Під час зустрічі було проаналізовано діяльність ГУ ДПС у Харківській області.
«Маємо скарги на роботу двох управлінь – контролю за підакцизними товарами та по роботі з податковим боргом. Наступного тижня структурні підрозділи центрального апарату, які займаються антикорупційними питаннями та забезпеченням відомчого контролю, проводитимуть перевірку», – сказав керівник ДПС.
НСД: впровадження нових механізмів роботи ДПС
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
З метою забезпечення ефективного та комплексного протистояння розмиванню податкової бази й виведенню прибутку з-під оподаткування, підвищення рівня податкового контролю, збільшення бази оподаткування та унеможливлення застосування схем мінімізації податкових зобов’язань виникла потреба у впровадженні нових механізмів роботи ДПС
Отримання ДПС доступу до інформації про іноземні фінансові активи резидентів України за Загальним стандартом звітності надасть змогу:
- посилити контроль за своєчасністю та повнотою декларування доходів, що підлягають оподаткуванню;
- виявляти незадекларовані доходи для боротьби з ухиленням від сплати податків фізичними особами;
- підвищити ефективність застосування нових правил про оподаткування контрольованих іноземних компаній;
- отримати додаткове джерело податкової інформації під час впровадження непрямих методів контролю за оподаткуванням фізичних осіб
Запровадження обміну звітами в розрізі країн надасть змогу налагодити ефективний процес обміну інформацією з іноземними компетентними органами для здійснення економічного і статистичного аналізу, оцінки ризиків трансфертного ціноутворення та інших ризиків, пов’язаних з розмиванням податкової бази та виведенням прибутків з-під оподаткування.
Переваги системи управління ризиком дотримання податкового законодавства
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Запровадження системи управління ризиком дотримання податкового законодавства дасть змогу:
- допомогти платникам податків уникнути найбільш поширених помилок під час заповнення податкової звітності, сплати податків у майбутньому тощо;
- максимально спростити подання податкової звітності й сплату податків;
- мінімізувати ризики недотримання платниками вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС;
- запровадити механізм комплаєнсу від державної реєстрації платника податків до системи відслідковування ризиків у ДПС і кінцевого результату – сплати податків і зборів до бюджетів усіх рівнів;
- забезпечити належне надходження доходів і зборів, контроль за справлянням яких закріплено за ДПС, мінімізувати недонадходження доходів і зборів відповідно до ідентифікованих податкових ризиків.
Сучасні технології спрямовані на допомогу надання якісних адміністративних послуг в контролюючих органах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) нагадує, що у Правобережному ЦОПі Дніпровської ДПІ ГУ ДПС запроваджено використання сканеру, який дозволяє зчитування з мобільного пристрою штрих-коду, що генерується за допомогою застосунку «Дія». Це прискорює отримання електронних копій цифрових документів та забезпечує надання більш якісних адміністративних послуг платникам податків.
Після проведеного аналізу результатів застосування такого пристрою, сканерами будуть забезпечені інші ЦОПи Дніпропетровської області.
До уваги платників акцизного податку!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до частини восьмої ст. 41 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами) (дплі – Закон № 3817) ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, надаються окремо на кожне місце провадження відповідного виду господарської діяльності.
Згідно з частиною третьою ст. 50 Закону № 3817 плата за ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну та на право ферментації тютюнової сировини зараховується до місцевого бюджету за місцем провадження діяльності ліцензіата.
Відтепер до електронної черги для відвідування Центрів обслуговування платників можна записатись онлайн на Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі за посиланням: zir.tax.gov.ua/main/queue.
Також попередній запис на отримання послуг у ЦОП доступний через Контакт-центр ДПС за телефоном 0800 501 007.
Плануйте візит заздалегідь – заощаджуйте свій час!
Державна податкова служба продовжує цифровізацію послуг для платників податків.
Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» начальника управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Манушак Осипової
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Комунікаційна податкова платформа – дієвий механізм співпраці».
На запитання відповідала начальник управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Манушак Осипова.
Питання 1: Добрий день! Що таке комунікаційна податкова платформа та як вона працює?
Відповідь: Вітаю! Комунікаційна податкова платформа – це ефективний майданчик для оперативної та якісної комунікації з громадськістю та бізнес-спільнотою Дніпропетровщини. Метою якої є допомога бізнесу у вирішенні нагальних питань, які виникають у їх діяльності.
Для зв’язку з учасниками платформи створено окрему скриньку dp.ikc@tax.gov.ua, на яку можна надсилати звернення.
Після отримання звернення, комунікатор платформи максимально швидко зв’язується з адресатом для визначення формату відповіді та, за необхідності, дати проведення зустрічі з відповідальними особами профільних структурних підрозділів Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС).
Також на субсайті ГУ ДПС у розділі «Відеогалерея» розміщено презентацію з інформацією про роботу комунікаційної податкової платформи.
Питання 2: Вітаю! Що потрібно вказувати у зверненні на комунікаційну податкову платформу?
Відповідь: Добрий день! Рекомендуємо звернення оформити на фірмовому бланку (за наявності); зазначити назву установи, якій адресується; викласти суть питання; вказати номер телефону для зворотного зв’язку.
Питання 3: Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи може фізична особа звернутись на комунікаційну податкову платформу?
Відповідь: Вітаю! На електронну скриньку комунікаційної податкової платформи ГУ ДПС можуть звернутися представники бізнесу та громадськості, у тому числі фізичні особи, з питаннями стосовно законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС.
Радимо платникам податків, організаціям та асоціаціям, які представляють інтереси бізнесу, звертатися на комунікаційну податкову платформу у разі виникнення питань, які потребують оперативного розгляду.
Запрошуємо всіх до спілкування.
.
Фіскальний чек – одна з ознак ведення чесного бізнесу
Чому видача фіскального чека так важлива?
Купуючи товар або послугу без отримання фіскальних чеків, споживачі підтримують сферу незаконного бізнесу, який не сплачує податки від господарської діяльності, стимулює виробництво фальсифікованих товарів або ввезення товарів контрабандою без сплати митних платежів.
Такі дії незаконного бізнесу призводять, зокрема, до позбавлення працівників права на отримання достойної пенсії, продажу неякісного товару без гарантій, скорочення соціальних виплат громадянам у державі, дефіциту коштів на потреби благоустрою міст і селиш, потреб Збройних Сил України.
Отже, тіньовий сектор економіки своєю діяльністю шкодить легальному бізнесу, звичайним громадянам та державі у цілому.
Боротьба з тіньовою економікою – у пріоритеті органів податкової служби
Фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській (ГУ ДПС), а за потреби – спільно з іншими державними органами, на постійній основі здійснюють заходи, націлені на викорінення з економіки держави нелегального сектору бізнесу.
Фактична перевірка об’єкта торгівлі у м. Дніпро
Для прикладу, відділом фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС організована та проведена фактична перевірка магазину з продажу м’яса та ковбасних виробів у м. Дніпро. Торговельну діяльність здійснює фізична особа – підприємець (ФОП).
На порушення законодавства до проведення перевірки ФОПом здійснювалась торгівля:
- у незареєстрованій господарській одиниці;
- з використанням найманої праці без офіційного оформлення працівника;
- без видачі розрахункових документів встановленої форми – фіскальних чеків РРО/програмного РРО.
У ході проведення фактичної перевірки податківці надали суб’єкту господарювання фахові роз’яснення з акцентуванням уваги на недоліках в організації ведення бізнесу.
Маємо позитивний результат – ФОП зареєстрував свій господарський об’єкт та програмний РРО, оформив належним чином найманого працівника.
Сьогодення диктує чесні правила ведення бізнесу
Фіскальний чек – дієва зброя проти тіньової економіки.
Підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що реєстрація платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) діє до дати анулювання такої реєстрації, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників ПДВ і відбувається у разі якщо:
а) будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від 1000 000 грн, за умови сплати суми податкових зобов’язань у випадках, визначених розділом V Податкового кодексу України (далі – ПКУ);
б) будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов’язань із ПДВ у випадках, визначених розділом V ПКУ;
в) будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати ПДВ;
г) особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов’язання чи податкового кредиту;
ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник ПДВ, визнані рішенням суду недійсними;
д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи – банкрута;
е) платник ПДВ ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб’єкта господарювання) або особу звільнено від сплати ПДВ чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду;
є) фізична особа, зареєстрована як платник ПДВ, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність;
з) припинено дію договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції (для платників ПДВ, зазначених у п.п. 4, 5 і 8 п. 180.1 ст. 180 ПКУ) або закінчився строк, на який утворено особу, зареєстровану як платник ПДВ.
Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу» (далі – Платформа) вкотре стала віртуальним простором для зустрічі податківців і суб’єктів господарювання. Онлайн нарада відбулася під головуванням першого заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації Юрія Яндульського.
Платформа зібрала близько 200 учасників.
В обговоренні актуальних для бізнесу питань взяли участь очільниця податкової служби Дніпропетровщини Теодозія Чернецька та провідні фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС).
Теодозія Чернецька зауважила, що створення зручних умов для кожного платника є вкрай важливим завданням. Податкова служба відкрита до співпраці і готова враховувати пропозиції до покращення сервісів.
На заході докладно обговорили такі питання:
заповнення реквізитів платіжної інструкції під час сплати бюджетних/небюджетних платежів;
ліцензування торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального;
електронні сервіси ДПС України, надання звітності в електронному вигляді;
робота консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, інформаційні джерела ГУ ДПС.
Податківці акцентували увагу учасників на тому, що з 01.01.2025 набрав чинності розділ VІІ «Ліцензування» Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817). Законом № 3817 запроваджено безстрокові ліцензії для всіх видів діяльності, що підлягають ліцензуванню. Присутнім розповіли про порядок сплати та визначення вартості ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, на оптову торгівлю видів діяльності, роздрібну торгівлю та зберігання пального.
Учасникам нагадали, що отримати низку адміністративних послуг та надати податкову звітність можна за допомогою електронних сервісів ДПС. Серед найпопулярніших – Електронний кабінет, який дозволяє отримувати податкові послуги у режимі онлайн. Серед переваг сервісу Е-кабінету: він безкоштовний, працює цілодобово через мережу Internet та не потребує встановлення додаткового програмного забезпечення. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС (https://tax.gov.ua/).
Учасників зустрічі проінформували про роботу створеного в ГУ ДПС у лютому поточного року консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Нагадали про інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини, номери телефонів «гарячих ліній» та функціонування комунікаційної податкової платформи ГУ ДПС.
Комунікації з усіх питань супроводжувались демонстрацією презентаційних матеріалів.
Учасникам зустрічі надані фахові відповіді на питання, зокрема, стосовно порядку отримання ліцензій.
Податкова на зв’язку: відкритий діалог – ефективна співпраця!
Руслан Кравченко обговорив з представниками EU4PFM результати впровадження податкових реформ
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко зустрівся з експертами проєкту EU4PFM. ДПС разом з європейськими колегами працюють над тим, щоб система податкового адміністрування України була більш прозорою та ефективною.
З ключовим міжнародним експертом проєкту EU4PFM з питань оподаткування Паулюсом Маяускасом обговорили результати виконання проєкту «Програма підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM): компоненти 1, 3 і 4» та стан впровадження реформ.
Податкова активно впроваджує Національну стратегію доходів до 2030 року і підтримка EU4PFM відіграє важливу роль у цьому процесі.
За підтримки EU4PFM тільки останнім часом для ДПС було розроблено:
- програмне забезпечення для аналізу ризиків у трансфертному ціноутворенні;
- модулі обробки зовнішніх запитів та аналітичної обробки даних;
- підсистему «Універсальний каталог-класифікатор товарів».
«Вдячний експертам проєкту за допомогу в підготовці проведення скринінгової двосторонньої зустрічі Європейської Комісії та України щодо переговорного розділу 16 «Оподаткування», – сказав Руслан Кравченко.
Ще одне важливе питання зустрічі – ІТ-рішення для електронного аудиту (Е-аудит). Це один із ключових напрямів нашої співпраці з EU4PFM, який має запровадити реальні зміни у податковому контролі.
Проєкт EU4PFM допомагає ДПС із гармонізацією національного законодавства з ЄС в контексті євроінтеграції.
У рамках зустрічі представники ДПС та EU4PFM обговорили питання імплементації актів ЄС у законодавство України.
Говорили, зокрема, про систему обміну інформацією про ПДВ (VIES), відшкодування ПДВ для нерезидентів, систему контролю руху та контролю акцизних товарів (EMCS), адміністративне співробітництво тощо.
Експерти EU4PFM акцентували увагу на тих нормах, які потребують удосконалення, можливих ризиках, які можуть виникнути при впровадженні окремих норм, та способах їх вирішення з урахуванням міжнародної практики.
У ДПС подякували експертам EU4PFM за підтримку та консультативну допомогу при впровадженні рекомендацій ЄС.
Комунікаційна податкова платформа (КПП) – це ефективний формат спілкування платників з фахівцями податкової служби для оперативного розгляду та вирішення питань, що виникають у роботі бізнесу.
За зверненням платника Самарівського району на КПП Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в онлайн форматі податківцями проведено зустріч за участі заступника начальника податкової служби Дніпропетровщини Наталі Федаш.
Фізичну особу – підприємця (ФОП) цікавили можливості Електронного кабінету, які дозволяють комунікувати з податковим органом в електронному вигляді. Окремо розглянули порядок подання засобами Електронного кабінету заяви на повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань і пені, направлення листів до контролюючого органу, звітування в електронному вигляді.
Спілкування відбувалось у форматі живого діалогу. У платника виникало багато питань, на які податківці одразу надавали фахові відповіді. Питання стосувалися, зокрема, порядку отримання через Електронний кабінет інформації щодо сплати податків, зборів та інших платежів, перегляду поданої звітності. Платнику нагадали, що цей електронний сервіс доступний цілодобово, працює у режимі реального часу через персональні комп’ютери та смарт-пристрої, не потребує встановлення спеціалізованого програмного забезпечення.
Враховуючи побажання суб’єкта господарювання, проінформували про інформаційні джерела податкової служби регіону, а також номери телефонів «гарячих ліній», що працюють у податковій Дніпропетровщини, за якими можна отримати консультації, зокрема, стосовно сплати податкових платежів та єдиного внеску, реєстрації РРО/програмних РРО, декларування отриманих доходів.
Шановні платники, щоб скористатись КПП ГУ ДПС, необхідно надіслати звернення на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua . Кожне звернення, отримане на електронну скриньку КПП ГУ ДПС, оперативно опрацьовується. Відповідь на звернення готується фахівцем відповідного структурного підрозділу та надається у зручному для платника форматі – письмово, за номером контактного телефону або під час зустрічі.
Податкова завжди відкрита до комунікацій з бізнесом для ефективного реагування на актуальні для платників податків питання.
Державна податкова служба України оновила форму запиту про отримання витягу з реєстру платників ПДВ (ідентифікатор форми J/F1301705). Відтепер у запиті можна зазначити новий спосіб отримання витягу – в електронній формі.
Витяг в електронній формі надсилається в електронний кабінет або на адресу електронної пошти платника ПДВ. Для цього у запиті платник ПДВ має обрати відповідний спосіб отримання витягу – в електронній формі.
Нагадуємо, що за запитом в електронній формі (ідентифікатор форми J/F1300406) платники ПДВ можуть отримати в електронній формі довідку з реєстру платників ПДВ з відомостями про своїх контрагентів.
Також дані з реєстру платників ПДВ, у тому числі інформацію про анулювання реєстрації платників ПДВ, ДПС оприлюднює в електронному кабінеті у розділі «Реєстри» (https://cabinet.tax.gov.ua/registers).
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
За результатами подання податкової декларації про майновий стан і доходи, фізичні особи зобов’язані сплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір.
Граничні строки сплати податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік:
- до 01 серпня 2025 року – для громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
- протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) – для фізичних осіб – підприємців та для фізичних осіб – підприємців, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).
Важливо! Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України).
Платник податку – фізична особа, який зобов’язаний подати податкову декларацію, визначити та сплатити свої податкові зобов’язання, сплачує за кодами бюджетної класифікації:
«11010500» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування»;
«11011001» – «військовий збір, що сплачується за результатами декларування».
Інформація про реквізити банківських рахунків для сплати податків відповідно до адміністративно-територіального устрою України оприлюднена на офіційному вебпорталі ДПС у рубриці «Рахунки для сплати платежів» (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv).
До уваги платників єдиного податку четвертої групи, які сплачують мінімальне податкове зобов’язання!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, доповнено положеннями щодо особливостей визначення мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ).
Пунктом 74 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що при визначенні мінімального податкового зобов’язання у період з 1 січня 2024 року по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, сума МПЗ, визначена відповідно до підпунктів 381.1.1 і 381.1.2 ст. 381 Кодексу, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, – 1400 гривень з 1 гектара.
Наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2025 № 57 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578» (далі – наказ № 57), зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 14 лютого 2025 року за № 232/43638, внесені зміни до форм податкових декларацій платників єдиного податку та їх додатків.
Щодо включення ПДВ до податкового кредиту
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ після реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН):
- у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому її складено, або будь-якого наступного звітного періоду в межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної (з урахуванням особливостей, визначених п. 80 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та зупинення/переривання термінів відповідно до абзацу сьомого п. 198.6 ст. 198 ПКУ, п. 102.9 ст. 102 . ПКУ (в періоді його дії) та п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розділу XX ПКУ);
- у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому її зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати її складання (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 80 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, та зупинення/переривання термінів відповідно до абзацу сьомого п. 198.6 ст. 198 . ПКУ, п. 102.9 ст. 102 ПКУ (в періоді його дії) та п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
З метою формування податкового кредиту реєстрація податкової накладної вважається зупиненою з дати оформлення квитанції про зупинення її реєстрації до, зокрема, дати набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Податкова фіксує пожвавлення бізнес активності та зростання виторгів
Державна податкова служба України оприлюднює фінансові показники за 2025 рік, фіксуючи стійке зростання виторгів після традиційного зимового спаду. Дані свідчать про активізацію бізнесу та збільшення середньоденного виторгу у різних сферах економіки.
Після прогнозованого зниження обсягів реалізації у січні 2025 року, яке щорічно спостерігається після пікового грудневого сезону, в лютому відбулося пожвавлення економічної активності.
Середньоденний виторг у лютому зріс на 10 % порівняно з січнем – з 12,7 млрд грн до 14 млрд грн. Загальна кількість чеків за два місяці склала 1,533 млрд, що свідчить про зростання купівельної активності.
Одним із найбільш динамічних сегментів став паливний ринок, де спостерігається стабільне збільшення обсягів реалізації.
У лютому через РРО було реалізовано 19,69 млн літрів пального, що на 9,3 % більше ніж у січні (18,01 млн літрів).
Загальна вартість проданого пального за два місяці 2025 року перевищила 56,9 млрд грн. Такі показники можуть свідчити про збільшення споживання пального бізнесом та населенням, а також детінізацію ринку, що є індикатором економічного пожвавлення та сумлінної конкуренції.
Сегменти алкоголю та тютюну демонструють стабільний приріст. Продаж алкогольних напоїв у лютому збільшився на 1,9 %, досягнувши 393,5 млн грн (проти 386,1 млн грн у січні). В Україні діє понад 100 тисяч ліцензій на право роздрібної торгівлі алкоголем. Реалізація тютюнових виробів зросла на 2,7 %, піднявшись з 334,8 млн грн у січні до 343,7 млн грн у лютому. Загальний виторг від продажу тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет уже перевищив 20 млрд грн. Кількість ліцензій на торгівлю тютюновими виробами та електронними сигаретами становить понад 75 тисяч.
Ринок побутової електроніки продемонстрував значні фінансові результати. Загальний виторг від продажу побутової техніки за два місяці 2025 році склав 31,12 млрд грн. У січні виторг сягнув 16,2 млрд грн, у лютому – 14,92 млрд грн. Гральний бізнес також показує значні фінансові обороти. Загальний виторг від грального бізнесу перевищив 8,49 млрд грн. У січні сума становила 4,39 млрд грн, у лютому – 4,09 млрд гривень.
Державна податкова служба наголошує на важливості відповідальної сплати податків у складних умовах війни та дякує підприємцям за їхню правову свідомість та фінансову дисципліну. Спостерігається позитивна динаміка у багатьох секторах, що свідчить про стійкість економіки навіть в умовах воєнного часу. Відповідальна сплата податків – запорука фінансової стабільності країни, і ДПС вдячна кожному платнику за сумлінне виконання зобов’язань.
Заповнив реквізити правильно – сплатив без проблем! У податковій пояснили як вносити відомості до платіжної інструкції під час сплати бюджетних/небюджетних платежів
При опрацюванні інформаційною системою ДПС відомостей Державного казначейства України про надходження сум податків, зборів та єдиного внеску, на теперішній час мають місце факти невірного заповнення платіжних інструкцій, оформлених за новими стандартами згідно з Порядком заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом від 22.03.2023 № 148 (далі – Порядок № 148), особливо при сплаті податків, зборів та єдиного внеску платниками через касу та/або термінали самообслуговування надавачів платіжних послуг.
Під час онлайн зустрічі з платниками податків за участі начальника відділу обліку платежів та зведеної звітності управління економічного аналізу Іриною Грабар проведені роз’яснювальні заходи щодо заповнення платниками обов’язкових реквізитів платіжних інструкцій відповідно до вимог Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 163, зокрема, реквізитів «Код платника» та/або «Код фактичного платника». Також розглядались приклади заповнення платниками реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції, які наведено у Порядку № 148, зокрема, полів «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису».
Крім цього, звернули увагу на окремі випадки заповнення обов’язкових реквізитів платіжної інструкції під час сплати бюджетних/небюджетних платежів:
- при безготівкових розрахунках платників (юридичних осіб, ФОП та громадян) з бюджетами та фондом соціального страхування від власного імені;
- при безготівкових розрахунках юридичних осіб (головних підприємств) з бюджетами та фондом соціального страхування за відокремлені підрозділи (філії);
- при готівкових розрахунках платників (громадян) за допомогою технічного пристрою (банківський автомат, платіжний термінал) та через каси надавачів платіжних послуг.
Учасники заходу отримали роз’яснення, що у разі, коли платником при сплаті податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що адмініструються ДПС, на бюджетні/небюджетні рахунки у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначено або зазначено код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до Порядку № 148, вважається, що платник сплатив грошове зобов’язання / єдиний внесок за кодом виду сплати 101.
Комунікації з платниками тривають, попереду нові зустрічі.
Як визначити дату отримання доходу юрособам – платникам єдиного податку при проведенні розрахунків через POS-термінал
Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи, які здійснюють розрахунки за допомогою POS-терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу визначають дату, зазначену у фіскальному (касовому) чеку.
Таке розʼяснення ДПС надано Міністерством фінансів України.
Разом з тим, Міністерство фінансів України висловило позицію, що для фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку у разі здійснення розрахунків за допомогою POS-терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування є дата, зазначена в фіскальному (касовому) чекові.
Відповідно до позиції Міністерства фінансів, положення Податкового кодексу України (далі – Кодекс) є єдиними для застосування платниками єдиного податку як фізичних особами – підприємцями, так і юридичними особами.
Раніше ДПС дотримувалася позиції, що для юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи датою отримання доходу при здійснені розрахунків за товари, роботи, послуги є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій та/або безготівковій) формі.
Тож просимо юридичних осіб – платників єдиного податку врахувати ці зміни при веденні обліку та звітності.
Нагадаємо, що згідно з пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Відомий спортсмен Дніпропетровщини закликає громадян декларувати доходи для зміцнення економіки країни
Майстер спорту України, чемпіон та призер Всеукраїнських змагань, бронзовий призер чемпіонату Європи з козацького двобою, заступник директора Комунального закладу «Дитячо-юнацька спортивна школа № 1» Кам’янської міської ради, голова Громадської організації «Дніпропетровська обласна спортивна федерація «Козацький двобій» - відокремленого підрозділу Громадської організації «Українська спортивна федерація «Козацький двобій» у Дніпропетровській області Микита Івашина звернувся до громадян із закликом задекларувати свої доходи.
Враховуючи важливість прозорості та відповідальності перед державою, Микита Івашина акцентує увагу на тому, що кожен громадянин має внести свій вклад у зміцнення економіки та розвиток країни.
«Декларування доходів — це не лише законний обов'язок, а й наш внесок у стабільність та добробут країни. Це питання нашої відповідальності як громадян і патріотів. Лише через свідоме декларування ми зможемо підтримати фінансову стабільність держави, а також забезпечити належний рівень соціальних гарантій для кожного з нас», — зазначив Микита Івашина.
Спортсмен також звернув увагу на те, що подання декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) стало значно зручнішим завдяки сучасним цифровим інструментам.
Микита Івашина закликає всіх мешканців області бути свідомими, не зволікати з подачею декларації, та виконати свій обов’язок.
За його словами, кожна декларація — це крок до забезпечення національної безпеки та майбутнього.
Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.
Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.
Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).
|
Відділ комунікацій з громадськістю
управління інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС
у Дніпропетровській області (Кам'янський район)